تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی شهرستان سرباز - موقعیت فرهنگی شهرستان سرباز
ما سرباز وطنیم

امروزه فرهنگ و هنر به مهمترین بحث جوامع بشری تبدیل شده و توسعه نمادها و ابزارهای فرهنگی در پیشرفت و توسعه همه جانبه نقشی مهم و موثر ایفا می نماید. سرزمین ما ایران  با توجه به فرهنگ تمدن غنی خود، در توسعه فرهنگی گامهایی برداشته است. فرهنگ اسلامی و ایرانی ما با آن آداب و رسوم و عقاید و افکار و تمدن شایان که امروزه بر کسی پوشیده نیست می تواند به مثابه یک پشتوانه محکم و استوار در تداوم این مسیر پرپیچ و خم یار و یاور قوم ایرانی باشد و عاملی برای حرکت، پیشرفت و توسعه همه جانبه فرهنگی محسوب گردد. آن هم در عصر کنونی که طوفان بی هویتی؛ تهاجم فرهنگی بیگانگان و  «ناتوی فرهنگی» فرهنگ اصیل و ارزشمندمان را نشانه گرفته اند و این موضوع، مسئولیت هر ایرانی به ویژه مسئولین و دست اندرکاران حوزه فرهنگ و هنر را دو صد چندان می نماید.

اگر فرهنگ یک کشور در سطح مطلوب بوده و با معیارها و استانداردها تطبیق داشته باشد می توان آن کشور را یک جامعه پیشرفته و توسعه یافته به شمار آورد و در حقیقت توسعه همه جانبه اقتصادی واجتماعی و سیاسی و ... در گرو توسعه همه جانبه فرهنگی است. در این بین شهرستان سرباز جایگاه ویژه ای درعرصه های فرهنگی وهنری استان سیستان و بلوچستان دارد که قدمت هزاران ساله و کهن،آن و وجود شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری با آوازه جهانی و ملی تاییدی بر این ادعاست. آثار و ابنیه تاریخی، شخصیت های برجسته فرهنگی و ادبی و علمی و دینی شهرستان در طول دوران های مختلف به همراه تاریخ پرفراز و نشیب سرباز نشانی از سابقه درخشان و غنی فرهنگی و تاریخی،  این منطقه از میهن پهناور اسلامی است. 

شهرستان سرباز در سطح استان سیستان و بلوچستان مولود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از نظر تقسیمات كشوری است. این شهرستان در دوازدهم اردیبهشت ماه 1380 و همزمان با صدور دستور انتخابات هشتمین دوره ریاست جمهوری رسما از مركز بخش به شهرستان ارتقاءیافته و با وسعتی بالغ بر 11500 كیلومتر مربع و جمعیتی با لغ بر 148 هزار نفر از شهرستان ایرانشهر منتزع و به عنوان هشتمین شهرستان استان سیستان و بلوچستان مطرح گردید.

این شهرستان از شمال به شهرستانهای زابلی و ایرانشهر و از جنوب به به شهرستان چابهار و از شرق با 121 كیلومتر مرز خاكی با كشور پاكستان و از غرب به شهرستان نیك شهر منتهی میشود. این شهرستان دارای 4 بخش سرباز ،پیشین ،پارود و مركزی و دارای 12 دهستان و 806 پارچه آبادی از نوع روستا ،مزرعه و مكان بوده و سه نقطه شهری آن شهر راسك مركز شهرستان ،شهر سرباز و شهر مرزی پیشین میباشند .از مجموع 160 هزار نفری جمعیت فعلی شهرستان سرباز 85 درصد در مناطق روستایی و 15 در صد در مناطق شهری سكونت دارند.

شایان ذكر است بعد از انتزاع بخش آشارو الحاق آن به شهرستان جدید التاسیس زابلی وسعت 11500 كیلومتری شهرستان سرباز به 8500 كیلومتر مربع كاهش پیدا كرده است.

از مجموع جمعیت 176 هزار نفری شهرستان سربازبیش از 98 درصد بلوچ بوده و به زبان بلوچی تكلم مینمایند زبان بلوچی شاخه ای از زبان فارسی قدیم بوده كه به مرور زمان و بر حسب مراودات فرهنگی با دیگر زبانها و از جمله زبانهای اردو،انگلیسی و عربی و همسایگی با كشور اردو زبان پاكستان دچار تغییرانی شده است بطوری كه كلمات زبانهای مذكور در زبان بلوچی مورد استفاده قرار میگیرد.

گویش سربازی اصیل ترین گویش و لهجه زبان بلوچی شناخته شده و برای تهیه و پخش برنامه های رادیویی مركز استان مورد استفاده قرار میگیرد. ساكنان شهرستان سرباز اكثرا اهل سنت و پیرو فقه حنفی هستند . از نظر فرهنگی و اجتماعی این شهرستان بدلیل دارا بودن استعدادهای بالقوه و وجود اساتید برجسته یكی از مناطق مهم استان سیستان و بلوچستان محسوب میشود. بطوری كه بسیاری از علما ء ،هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر استان و حتی خارج از استان و كشور اهل این شهرستان هستند. كه از علماء میتوان به مولوی عبدالعزیز ملازاده امام جمعه اهل سنت زاهدان ،مولوی عبدالرحمن ملازهی امام جمعه اهل سنت چابهار ،مولوی عبدالستار بزرگزاده امام جمعه مسجد طوبی ایرانشهر ،مولوی عبدالصمد كریمزایی امام جمعه اهل سنت ایرانشهر ،مولوی نذیر احمد سلامی نماینده فعلی مردم استان در مجلس خبرگان رهبری ،مولوی محمد عمر ملازهی مدیر و موسس حوزه علمیه منبع العلوم كوه ون ، مولوی تاج محمد بزرگزاده مدیر حوزه علمیه عزیزیه انزا و.... از هنرمندان برجسته استاد مرحوم ملا ابراهیم احمد حسن راسكی ، مرحوم ملا موسی راسكی ، مرحوم ملا غلام قادر رحمانی ،مرحوم ملا قادر داد رود ساز ،مرحوم ملا جان محمد چراگانی ، استاد مرحوم یار محمد و مرحوم قادرداد كوهمیتگی ، استاد رحیم بخش و استاد بهاءالدین غلامی مغی و استاد رسول بخش زنگشاهی چیره دست ترین قیچك نواز استان و از ادبا و شاعران و پژوهشگران برجسته مرحوم استاد اشرف سرباز ، مرحوم استاد خالقداد آریا كجدری ، مرحوم ملا نور محمد كوهمیتگی ، مرحوم قاضی عبدالصمد سربازی ، ملا مرحوم حاجی كریمداد ملك رئیس كزوری و علامه مرحوم مولوی محمد عبدالله روانبد پیشینی اشاره كرد.