تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی شهرستان سرباز - استاد ماشاء الله بامری پیشکسوت موسیقی محلی بلوچستان دار فانی را وداع گفت.
ما سرباز وطنیم

استاد ماشاء الله بامری پیشکسوت موسیقی محلی بلوچستان دار فانی را وداع گفت.

شنبه 1 مرداد 1390 06:16 ب.ظ

نویسنده : سربازی

مراسم تشعیع پیكر این هنرمند که عصر روز گذشته به دلیل شدت یافتن بیماری در بیمارستان ایرانشهر به دیار باقی شتافت،ساعت 10 صبح امروز از محل مسجد نور تا بهشت زهرا(س) ایرانشهر بر دستان مردم هنر دوست با شکوه خاصی برگزار شد.
در مراسم تشعیع  این هنرمند بنام بلوچ مسئولین محلی،معاون فرهنگی هنری اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان و هنرمندان و گروه های مختلف هنری از شهرستان های چابهار، سرباز، سراوان، نیكشهر،ایرانشهر ، خاش  ، زابلی و دلگان و اقشار مختلف مردم هنردوست حضور داشتند. 
پیكر مرحوم بامری پس از تشعیع توسط مسوولان محلی، كاركنان اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان و مردم هنردوست در دارالرحمه ایرانشهر در قطعه هنرمندان به خاك سپرده شد. 
این هنرمند 60 ساله ایرانشهری از چندی پیش به سبب نامساعد بودن شرایط جسمانی بستری شد و پزشكان متخصص با انجام معاینات مختلف بیماری وی را سرطان روده تشخیص دادند.
بامری یک ماه پیش در شهر كرمان مورد عمل جراحی قرار گرفت، اما با این وجود بهبودی  خویش را باز نیافت. 
وی از كودكی آموختن 'دهلك' و در نوجوانی علاوه بر نوازندگی، خوانندگی را نیز آغاز كرده بودو با سابقه 52 سال فعالیت در عرصه موسیقی، نقش مهمی در حفظ و گسترش موسیقی محلی بلوچستان داشت.
استاد بامری در زمان حیات خویش بیش از 70 لوح سپاس، تقدیرنامه و دیپلم افتخار از جشنوارهای مختلف موسیقی استانی، كشوری و بین المللی كسب كرده بود. 
این هنرمند از مشهور‌ترین خوانندگان 'سوت' یا ترانه‌های مردمی بلوچستان بود و از نیمه دوم سال 89 نیز همكاری با گروه رستاك (موسیقی محلی کردستان) را آغاز كرد و همواره سعی در حفظ و اجرا ترانه ها به سبك سنتی داشت.
ماشاء الله بامری چند روز پیش  در دیدار با دوستان و علاقمندانش که به عیادت وی رفته بودندگفته بود: زنده نگه داشتن موسیقی محلی باید همواره مورد توجه هنرمندان، مسوولان و عموم مردم باشد زیرا این هنر، جزئی از فرهنگ مردم منطقه است و همین خرده فرهنگهاست که، فرهنگ ملی اسلامی ما را رونق می دهد.
وی از جوانان هنرمند سیستانی و بلوچ خواسته بود؛ برای حفظ این میراث گرانقدر بیش از پیش تلاش كنند و اجازه ندهند موسیقی مبتذل غربی كه سوغات بیگانگان و دسیسه دشمنان ایران اسلامی است، خدشه ای در فرهنگ و هنر مردم این سامان بوجود آورد. 

از مهمترین اهنگهای استاد بامری که برای همیشه در اذهان دوستداران وی باقی خواهد ماند میتوان به لاشاری کوران ، مروچان نشته حیرانان و نلیا مرو و ... اشاره کرد.
مرحوم بامری گروه موسیقی ایرانشهر را در اواخر دهه 60 تشكیل داد و در جشنواره‌های نی‌ نوازان، موسیقی حماسی، آیینه و آواز، فجر، ذكر و ذاكرین و موسیقی نواحی كرمان شركت كرد و مقام نخست را به دست آورد و در كشورهای فرانسه، آلمان، امارات متحده عربی، ونزوئلا، هلند و تركیه به هنر‌نمایی پرداخت. وی بازنشسته اداره برق

شهرستان ایرانشهر و از دلسوز ترین هنرمندان موسیقی این شهرستان بود.

این ضایعه عظیم را به عموم مردم هنردوست ایران اسلامی و خصوصا مردم فهیم استان سیستان و بلوچستان و مردم قدر شناس ایرانشهر و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض مینماییم . روحش شاد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 22 مرداد 1390 10:15 ب.ظ