تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی شهرستان سرباز - روستای فیروز آباد یکی از زیباییهای شهرستان سرباز
ما سرباز وطنیم

روستای فیروز آباد یکی از زیباییهای شهرستان سرباز

چهارشنبه 5 مرداد 1390 09:37 ب.ظ

نویسنده : سربازی


 "فیروز آباد" از توابع بخش مرکزی شهرستان سرباز و در 5 کیلومتری راسک مرکزاین شهرستان و در مجاورت جاده ترانزیت ایرانشهر-چابهاردر آنسوی رودخانه معروف سرباز واقع گردیده است.
"عدنان حسینی " سرپرست اداره میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی سرباز در این باره میگوید: روستای فیروز آباد یکی از مهمترین روستاهای هدف گردشگری شهرستان است و دلیل این امر وجود قلعه تاریخی و محوطه اطراف آن که مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان میباشد وجود بافت سنتی و معماری منحصر بفرد و باغات میوه ونخلستانهای زیبا و رونق کار کشاورزی در این روستای تاریخی می باشد.
وی از "سفته کوه " یا باصطلاح محلی "سپته که"به عنوان یکی دیگر از زیبایی ها و آثار باستانی این روستا نام میبرد و اظهار میدارد: این آب راه به طول تقریبی 50 متر حدود 1800 سال پیش توسط فردی بنام "فیروز" به منظور هدایت آب رودخانه به زمین های کشاورزی روستا در دل کوه حفر گردیده است و هنوز هم از آن استفاده میشود .
"محمد انور پناه" یکی از ساکنان و معتمدین روستا معتقد است که نام فیروز آباد از "فیروز" حفر کننده آب راه معروف گرفته شده است که 1800 سال پیش آن راحفر کرد و اضافه مینماید : یکی از مزیت های قابل ذکر دائمی بودن آب رودخانه سرباز در محل این روستا است که سرسبزی همیشگی و طراوت را به اهالی ان هدیه کرده است.
وی میگوید: بدلیل صخره ای بودن بستر رودخانه در این روستا در حالی که در 7 سال خشک سالی آب تمام رودخانه سرباز به کلی خشک شد ولی آب برکه معروف فیروز آباد با عث استمرارو رونق کار کشاورزی آن گردید و در طول سالهای خشک سرسبزی و طراوت خود را حفظ کرد.
شایان ذکر است وجود روستاهایی از این دست و نخلستانها و باغات مرکبات و میوه های گرمسیری بدلیل تنوع آب و هوایی و اقلیم منحصر بفرد شهرستان سرباز را به "هند کوچک" مشهور کرده است.
روستای فیروزآباد از توابع بخش مرکزیشهرستان سرباز با 460 خانوار و 1950 نفر جمعیت در 5 کیلومتری شهر راسک و 170 کیلو متری ایرانشهر و 190 کیلومتری چابهار و 495 کیلومتری زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 22 مرداد 1390 10:14 ب.ظ