تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی شهرستان سرباز - محمد رضا درویشی :هیچ کس به مرحوم استاد ماشاءالله بامری کمک نکرد
ما سرباز وطنیم

محمد رضا درویشی :هیچ کس به مرحوم استاد ماشاءالله بامری کمک نکرد

دوشنبه 10 مرداد 1390 01:46 ب.ظ

نویسنده : سربازی

 
درویشی با انتقاد ازوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در عدم حمایت از هنرمندان بومی گفت: صندوق حمایت از هنرمندان تا امروز كه بامری زیر خروارها خاك مدفون شده؛ فقط مدارك پزشكی وی را خواسته و ما یك كارتن مدرك برایشان ارسال كردیم اما خبری از آنها نشد.
ماشااله بامری(خواننده و نوازنده موسیقی بلوچستان) ساعت 20 روز 31 تیرماه بر اثر بیماری سرطان دار فانی را واداع گفت. ‎پیكر این هنرمند 1 مرداددر گورستان ایرانشهر در سیستان و بلوچستان به خاك سپرده شد.
محمدرضا درویشی(پژوهشگر) در مرگ این هنرمند بومی گفت: وقتی كه پیرسالان موسیقی بلوچستان فوت شدند؛ به تدریج میانسالان جای آنها را گرفتند و خود تبدیل به اسطوره شدند كه ماشاءالله بامری یكی از آنها بود.
وی افزود: هیچ‌كس در این كشور به ماشاءالله بامری كمك نكرد‎‎؛ البته حجت الاسلام ملانوری(مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی كرمان) بسیار تلاش كرد كه هزینه‌های درمان این هنرمند را از طریق صندوق حمایت از هنرمندان تامین كند اما هنوز حمایتی صورت نگرفته؛ بخشی از گنجینه موسیقایی بلوچستان در زیر خاك مدفون شد.
 
 
 
وی با انتقاد از صندوق حمایت از هنرمندان كه از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی برای كمك به هنرمندان راه‌اندازی شده است، گفت: این صندوق تا امروز كه بامری در اثر سرطان فوت كرده و زیر خروارها خاك مدفون شده؛ فقط از ما مدارك پزشكی وی را خواسته است و ما یك كارتن مدارك برای تامین هزینه‌های این هنرمند بلوچی به وزارت ارشاد فرستاده‌ایم ولی هیچ خبری از حمایت نشد.
این هنرمند خاطرنشان كرد: هزینه‌ی بیمارستان ماشاالله بامری سه میلیون تومان بود كه با كمك فواد توحیدی و دو نفر از دوستان وی تامین شد تا جسم بامری از بیمارستان مرخص شد.
این پژوهشگر موسیقی محلی با اشاره به این موضوع كه درآمد بامری از راه صدایش به دست می‌آمد‏، خاطرنشان كرد: این هنرمند حتی هزینه‌ی شیمی‌درمان خودش را نداشت و اگر می‌توانست این هزینه‌ها را بپردازد حداقل تا یك سال دیگر در كنار ما بود.
وی افزود: اكنون كه بامری فوت كرده است، خانواده وی كه یك خانواده‌ی پرجمعیت است؛ در فقر و ناتوانی به سر می‌برند.
درویشی با انتقاد از سیستم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از هنرمندان بی‌بضاعت خاطرنشان كرد: متاسفانه در نبود حمایت از هنرمندان؛ گنجینه‌های موسیقی بومی‌ كشورمان بدون اینكه كسی جایگزین آنها شود؛ یكی یكی می‌میرند و اصلا برای كسی اهمیت ندارد كه این هنرمندان با مرگ خود بخشی از تاریخ موسیقی را به زیر خاك می‌برند و كسی هم نمی‌تواند آنها را احیا كند.
وی افزرود: استادغلام قادر رحمانی راسكی یكی از این هنرمندان و اساتید موسیقی حماسی بلوچستان بود كه در اثر بیماری و نبود حمایت بدنش كرم گرفت و فوت كرد. همچنین كمال خان حوت یكی دیگر از ا هنرمندان بنام موسیقی حماسی و ادبیات شفاهی مردمان بلوچ بود كه در انزوای كامل مرد و اصلا كسی نفهمید كه وی از جهان رفته است .
این هنرمند با انتقاد از دولت و وزارت ارشاد كه خود را متولی فرهنگی می‌نامند‏، خاطرنشان كرد: وزارت ارشاد از چه كسانی حمایت كرده است كه ما نمی‌دانیم؟آیا از یك عده هنرمند نان به نرخ روز خور و چاپلوس یا یك عده هنرمند تهرانی!
این موسیقیدان اضافه كرد: صندوق حمایت از هنرمندان به كدام فرهنگ و هنر این مملكت كمك كرده است كه بزرگان موسیقی محلی‌اش برای هزینه‌های ناچیز جان خود را به راحتی از دست می‌دهند.
مولف دایره‌المعارف ساز‌های موسیقی ایران گفت: وزارتفرهنگ و ارشاد اسلامی  و دولت از تمام موسیقیدانان محلی استفاده ابزاری و تبلیغاتی می‌كنند و آنها را با دستمزدهای بسیار ناچیز و لوح‌هایی بدون ارزش مادی به جشنواره‌های موسیقی می‌كشانند؛ یعنی هر زمانی كه درمی‌مانند، هنرمندان را در صحنه حاضر می‌كنند. اما آیا وقتی این طیف در بستر بیماری می‌افتند؛ كسی حال آنها را می‌پرسد؟
این موسیقیدان با انتقاد از سیستم‌ بی‌برنامه و نمایشی وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی گفت: آیا كار وزارت ارشاد راه انداختن كارناوال است یا جنگ شادی یا راه انداختن جشنواره‌هایی كه از امثال بامری سوء‌استفاده كند؟
درویشی در پایان گفت: با اتفاقی كه برای سرآمدان موسیقی محلی ما پیش می‌آید و مسوولان ارشاد با نامه‌ای كوتاه پیام تسلیت می‌فرستند؛ مطمئن هستم كه روزی‌ كه هنرمندان بنام درگذرند، هیچ اتفاقی در این مملكت نمی‌افتد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 22 مرداد 1390 10:14 ب.ظ