تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی شهرستان سرباز - كاربرداشت مكانیزه برنج برای نخستین بار در شهرستان سرباز آغاز شد
ما سرباز وطنیم

كاربرداشت مكانیزه برنج برای نخستین بار در شهرستان سرباز آغاز شد

شنبه 23 مهر 1390 12:17 ق.ظ

نویسنده : سربازی

رییس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كشت برنج در این استان از قدمت بالایی برخوردار است و 75 در صد برنج استان در شهرستانهای سرباز، خاش، سراوان، زابلی، ایرانشهر و نیكشهر تولید می شود.
'محمد كیخا' افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سرباز و نیكشهر كشت برنج دو مرحله در سال در این شهرستانها انجام می شود.
وی اظهار داشت: در سال زراعی 90-89 حدود چهار هزار هكتار از زمین های استان زیر كشت این محصول رفته بود كه با متوسط عملكرد چهار هزار كیلوگرم در هكتار پیش بینی می شود محصولی معادل 16 هزار تن شلتوك از این سطح زیر كشت برداشت شود كه معادل 10 هزار تن برنج سفید است.
رییس سازمان جهاد كشاورزی با اشاره به ارقام مختلف برنج در شالیزارهای استان گفت: كاشت ارقام محلی نظیر صدری و بوتو از دیرباز در استان مرسوم بوده است ولی با تلاش كشاورزان و جهادگران در حال حاضر بیش از 80 درصد شالیزارها زیر كشت ارقام پر محصول مانند ندا، شفق، شیرودی و نعمت قراردارد كه ارقام مذكور نسبت به محلی عملكرد بالاتری دارند.
كیخا در خصوص شیوه برداشت برنج در سالهای قبل تصریح كرد: عملیات برداشت برنج در سالهای قبل بصورت سنتی و با استفاده از نیروی كارگر انجام می گرفت اما امسال دو دستگاه مینی كمباین برداشت برنج در راستای مكانیزه كردن عملیات برداشت به منظور رفاه حال شالیكاران خریداری و در اختیار كشاورزان شهرستانهای سرباز و نیكشهر قرارداده شده است.
وی با اشاره به مزایای استفاده از مینی كمباین افزود: استفاده از این وسیله مزایای بسیاری دارد كه از آن جمله هزینه پایین تر، برداشت یكدست محصول، ریزش و تلفات كمتر، تولید دانه های سالم با كیفیت بهتر و كاهش صعوبت كار و كاهش زمان برداشت است و این دستگاه همزمان كاه و كلش را نیز جدا می كند.
شایان ذكر است برداشت برنج با این دستگاه با استقبال كشاورزان شهرستان سرباز رو به شده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -